Narzędzia studenta

Obowiązkowe narzędzia dla studenta! [część 1]

Wstęp

Bycie studentem poza zniżkami na MPK i pociągi daje możliwość korzystania z darmowego oprogramowania, za które normalnie musielibyśmy sporo zapłacić.

Przedstawiam kilka podstawowych narzędzi dla początkującego developera z legitymacją studencką.

Narzędzia

1. System operacyjny – Windows 10

Jeśli nie jesteś posiadaczem komputera z logo nadgryzionego jabłka to teoretycznie masz wybór. Systemów opartych o Linux jest wiele, jednak mimo wszystko naturalnym wyborem jest Windows. Będąc studentem wystarczy posiadać konto w platformie Microsoft Imagine by móc ściągnąć za darmo pełną, najnowszą wersję okienek. Jeśli studiujesz na Politechnice Krakowskiej – po prostu wypełnij formularz, który znajduje się na stronie twojego wydziału i oddaj we wskazane miejsce (formularz dla WM).

2. GitHub

Najpopularniejszy rozproszony system kontroli wersji. Dzięki niemu możesz kontrolować zmiany w swoim kodzie, odwracać je oraz łatwo współpracować z innymi developerami. Bycie studentem pozwala na używanie prywatnych repozytoriów za darmo (normalnie 7€ miesięcznie). Aby uzyskać pełną wersję, przy rejestracji konta na stronie https://education.github.com/pack/offers należy podać studencki adres email. Jeśli zastanawiasz się skąd go wziąć i jesteś z PK to po prostu wejdź na stronę http://student.pk.edu.pl/ i wybierz opcję “Aktywacja konta”. Po pomyślnej rejestracji należy pobrać i zainstalować klienta GIT na swoim komputerze.

Warto dodać, że pakiet edukacyjny od GitHuba oferuje mnóstwo dodatkowych korzyści, jak np. darmowa domena *.me z certyfikatem SSL za darmo i $50 na serwisie DigitalOcean.

3. Visual Studio Code

VSCode jest bardzo lekkim edytorem plików tekstowych na licencji open source, idealnie nadaje się do pisania kodu w JavaScript, TypeScript, C#, C++, Dockerfile, oraz wielu wielu innych. Wystarczy go pobrać i zacząć pracę!

4. Visual Studio Community

Jeśli pracujemy na pełnej wersji frameworka .NET, a nie .NET Core niezbędnym narzędziem okaże się prawdziwy kombajn wśród IDE. Środowisko to jest świetnie zintegrowane z chmurą Azure. Można w nim pisać zarówno aplikacje desktopowe, webowe oraz mobilne. Wersja Community jest do pobrania za darmo. Instalujemy koniecznie w angielskiej wersji językowej!

5. Resharper

Dodatek do Visual Studio to pozycja obowiązkowa jeśli chcemy pisać wysokiej jakości kod dużo szybciej. R# jest produktem firmy IntelliJ słynącej z najwyższej jakości narzędzi dla developerów. I tak jak większość produktów czeskich producentów jest płatny. Jednak bycie studentem pozwala na zdobycie licencji na czas studiów. Jedyne co trzeba zrobić to zarejestrować się na stronie https://www.jetbrains.com/student/ przy użyciu studenckiego adresu email z podpunktu 2.

6. Office 365

Posiadanie pakietu Office może okazać się niezbędne podczas tworzenia np prezentacji w PowerPoint. Żeby uzyskać darmowy dostęp ponownie należy użyć studenckiego adresu email podczas rejestracji na stronie https://products.office.com/pl-pl/student/office-in-education.

7. Node.js

Czy ktoś wyobraża sobie pracę z frontendem bez wykorzystania tej platformy? Angular, React, Vue, Aurelia oraz wiele wiele innych wymaga posiadania zainstalowanego node. Do pobrania za darmo ze strony producenta.

Podsumowanie

To oczywiście nie wszystko. Pracując z wybraną technologią będziesz potrzebował różnych narzędzi. Wyżej wymienione oprogramowanie to pozycja obowiązkowa dla początkujących .NET developerów.